אוריאל  פיינרמן
הדרכת טיולים והרצאות
 



מונה:


הרצאות וחוגי-בית

תור-הזהב של יהודי ספרד
במהלך ההרצאה נספר את סיפורה המרתק של "גלות ירושלים אשר בספרד", מהפיכת אנדלוסיה למרכז יהודי ראשון במעלה בימיו של חסדאי אבן שפרוט, ועד לימי הגירוש לפי פקודתם של המלכים הקתולים. ההרצאה מלווה במצגת ובנויה כמעין סיור ורטואלי באתרים היהודיים שבחצי-האי האיברי.   

מסעו של ר' נחמן מברסלב בארץ

מסע שהוא אלף לילה ועוד לילה! בסוף המאה ה-18 עלה ר' נחמן מברסלב  לארץ. מסעו היה רצוף בהרפתקאות מדהימות, הכול על רקע מסעו של נפוליאון בארץ. במהלך ההרצאה המלווה במצגת, נתאר את המסע של מי שאמר ש"לכל מקום שאני הולך - אני הולך לארץ ישראל".


200 ימי החרדה
בקיץ 1942 היה היישוב היהודי בארץ נתון בחרדה קיומית גדולה. הגנרל הנאצי רומל התקדם בצפון אפריקה, ונראה היה ששום כוח לא יעצור בעדו מלכבוש את הארץ. במהלך ההרצאה, נספר כיצד התארגן היישוב לקראת הפלישה הגרמנית, ונתאר את תוכניות הפיתרון הסופי של הנאצים בארץ-ישראל, כפי שהן עולות ממחקרים חדשים.  

שטרות מספרים
מאז הקמת המדינה הונפקו מעל לשישים שטרות כסף. בשטרות האלה ניתן למצוא דמויות ואישים, אתרים ועיצובים, המספרים את תולדות המדינה ויחסה לערכיה ולגיבוריה. במהלך ההרצאה, המלווה במצגת, נתאר את השטרות, נספר על שהתחולל מאחורי הקלעים ונעריך מי האישים שעשויים להיות מונצחים בשטרות הבאים.  

הדרך אל הפנתיאון
במהלך ההרצאה, נספר את סיפורה של חלקת גדולי האומה בהר הרצל. בין היתר, נברר כיצד נקבעו הקריטריונים של "גדולי האומה" הראויים להיקבר בפנתיאון הלאומי, תוך כדי השוואה עם הפנתיאון הצרפתי בפריס. 
הרצאה חביבה והומוריסטית, על-אף הנושא הלכאורה "כבד"...


סימפוניית העולם
לכל מדינה בעולם המנון משלה, וכל המנון הוא סיפור. במהלך ההרצאה, המלווה במצגת יפהפייה, נספר את הסיפורים שמאחורי ההמנונים הידועים בעולם, כמו "המארסייז" הצרפתי, "הדגל זרוע הכוכבים" האמריקאי וכמובן "התקווה" הישראלי. בין היתר, נספר על ההמנונים של ברית-המועצות לשעבר ורוסיה הנוכחית, בריטניה, גרמניה, ספרד, ואפילו על המנון תנועת האספרנטו והמנון האינטרנציונל. 

סדרת הרצאות על תולדות יהודי פולין  
במהלך ההרצאות, נספר את סיפורה של יהדות פולין, מגלי ההתיישבות הראשונים בימי-הביניים ועד לחורבן הגדול בימי השואה. סדרת ההרצאות מומלצת כהכנה למסע לפולין. 
1. פה-לן-יה - ראשית היישוב היהודי בפולין
2. תור-הזהב של יהדות פולין במאה ה-16 
3. מהבעל-שם טוב ועד לר' מקוצק - תולדות חסידות בפולין
4. רוחות חדשות בימי השכלה ואמנציפציה
5. "הכול אסור לנו והכול אנו עושים" - הגטאות בפולין
6. מבצע ריינהרד - חיסול יהדות פולין

לייבסיטי - בניית אתרים