אוריאל  פיינרמן
הדרכת טיולים והרצאות
 מונה:


מסע לפולין

נדמה שזה מסע שכל יהודי באשר הוא צריך לעבור פעם בחיים. שכן מדובר במעין סגירת מעגל, הן במישור האישי, הן במישור הלאומי. מסיבה זו, הכוונה אינה לעוד טיול בחו"ל אלא למסע, בזמן ובמרחב.

במהלך המסע לפולין, נבקר כמובן באתרי השואה החשובים – בשרידי גטאות, במחנות ריכוז ובמתקני השמדה. במקביל גם ניחשף למאות שנים של חיים יהודיים בפולניה, מתור-הזהב במאה ה-16, דרך דמויות מעולם החסידות ועד העולם התרבותי המגוון שבין שתי מלחמות העולם. כן נבקר באתרי תיירות חשובים, כמו הערים העתיקות בוורשה ובקרקוב.
מסע מיוחד של פעם בחיים.

מסע רגיל לפולין נמשך כ-8-7 ימים. מובן שיש להתאים את התוכנית לתאריכים, לזמני הטיסות, לעונה, וכן לאופי הקבוצה. אני מצרף כאן דוגמה של תוכנית מסע בן שבעה ימים, שהיא כמובן דוגמה אך בהחלט משקפת מסע סטנדרטי.
נוסיף שמומלץ לקיים סדרת הרצאות על תולדות יהודי פולין, כהכנה לקראת המסע.

יום שני בשבוע
תל אביב של פולין -

לאחר טיסת הבוקר לוורשה, נקדיש את היום הראשון לקהילה הגדולה ביותר שהייתה בפולין לפני השואה. נתחיל בבית העלמין היהודי, נמשיך לבית היתומים של יאנוש קורצ'אק וסטפה, נבקר בשרידי הגטו וכן בבית-הכנסת "נוז'יק", היחיד של קהילת ורשה הנוכחית. 
לינה - ורשה

 

יום שלישי
שטעטל, יער, מחנה –

אם היינו ביום הראשון בכרך הגדול, הרי שביום השני נבקר בשטעטל הקטן, על כל דמויותיו הטיפוסיות. נתחיל בביקור בעיירה טיקוצ'ין שליד העיר ביאליסטוק, בצפון מזרחה של פולין. בהמשך נפקוד את יער לופוחובה. בשעות אחר הצהרים, נבקר במחנה ההשמדה טרבלינקה, סמל נוסף של השואה. עם החזרה לוורשה ולאחר ארוחת הערב, נצא למסלול לילי בעיר העתיקה של בירת פולין.
לינה - ורשה

יום רביעי
בין לובלין למיידנק –
נתחיל את היום בביקור בעיירה היפהפייה קאז'ימייז' דולני שעל שפת נהר הוויסלה. לאחר מכן ניסע ללובלין, נתהלך בעיר העתיקה, נכיר את ישיבת חכמי לובלין ובשעות אחר-הצהרים נבקר במחנה הריכוז מיידנק. לקראת ערב נגיע לעיר העתיקה של זמושץ' הרנסנסית, שבה נוכל להסתובב לאחר ארוחת הערב.
לינה – זמושץ'

יום חמישי
בעקבות הגליציינרים –
מי לא שמע על הגליציינרים, שידעו להסתדר בכל מצב! ביום הזה נסתובב בעיירות גליציה עד להגעה לעיר קרקוב, שהייתה בירתה המערבית של גליציה במאה ה-19. נבקר במחנה בלז'ץ, שבו נרצחו רוב יהודי גליציה, וכן בעיר לנצוט, שבה בית-כנסת ייחודי ליד הארמון של הגרף פוטוצק. כן נפקוד אנדרטה מרגשת בכפר מרקובה וניסע עד לקרקוב, היא בירתה ההיסטורית של פולין.
לינה – קרקוב


יום שישי
אל הסמל של השואה –
אושוויץ היא הסמל של השואה. אין ספק שזהו יום מיוחד לכל אדם המבקר במקום. בשעות הבוקר נבקר במחנה בירקנאו (אושוויץ 2), בשעות אחר-הצהרים במחנה אושוויץ. במהלך הביקור גם נקיים טקס "לכל איש יש שם", שבו ניתן יהיה להקריא שמות של נספים בשואה.
עם החזרה לקרקוב נתארגן לקראת השבת. למעוניינים, תפילת קבלת שבת בבית-הכנסת הרמ"א עם הקהילה המקומית.
לינה – קרקוב

שבת
יום ב"ירושלים של פולין" –
אם יש מקום שניתן להתרשם מתור-הזהב של יהדות פולין במאה ה-16, הרי שזה בקרקוב, שבה נותרו בתי-כנסת על כנם, המספרים סיפור של יהדות משגשגת. את הבוקר נעשה ברובע קאז'ימייז', שבו הרובע היהודי של קרקוב, בין בתי-הכנסת אלטשול, רמ"א, אייזיק וטמפל. בהמשך נלך עם יהודי קרקוב אל מעבר הנהר, אל רובע פודגוז'ה שבו הוקם הגטו בשואה, שם נבקר בבית-המרקחת של חסיד אומות העולם. כן נבקר במפעל של אוסקר שינדלר. בשעות אחר-הצהרים, נבקר בעיר העתיקה של קרקוב, מארמון הוואוול של מלכי פולין ועד לכיכר הסוקניצה הססגונית.
לינה – קרקוב

יום א'
הגטו האחרון –
את היום האחרון של המסע נקדיש לסיפורו המיוחד של גטו לודז', המכונה "אחרון הגטאות בפולין". נבקר בבית-העלמין היהודי, בתחנת השילוחים המשוחזרת ובמרכז העיר. מלודז' ניסע לוורשה, נסייר ב"מסלול הגבורה" ונסיים את מסענו ליד האנדרטה של נתן רפפורט. משם לשדה התעופה וטיסת לילה חזרה לארץ.

לייבסיטי - בניית אתרים